Size bir telefon kadar yakınız
0 212 640 90 39
Dil Seçin
trende
Dil Seçin
trende
21.11.2015
8.596 görüntülenme

Marka Bülten Takibi

Marka bülten takibi: İnsanlar pek çok şeyi izler; değer verdikleri şeyler. Arabalarımızın ve evlerimizin güvenliğini izleyen alarmlarımız var. Birisinin kredi kartımızı kullanıp kullanmadığını bize bildiren uyarılarımız var ve hatta kredi puanlarımız yükseldiğinde veya düştüğünde bunu bize bildiren monitörlerimiz var. Bunu, bizim için en önemli olan şeylere göz kulak olabilmek için yapıyoruz.

Tescilli bir markanız varsa diğer değerli şeyler gibi onu da takip etmeniz gerekmiyor mu? Başka bir şirketin mal ve hizmetleri için kullanıp kullanmadığını veya yakın zamanda başka bir şirketin benzer bir ticari marka başvurusunda bulunup bulunmadığını nasıl bileceksiniz? Gerçek şu ki, tescilli bir markaya sahip olmak otomatik olarak başka birinin onu kullanmasına engel değildir. Tescilli bir markadan edindiğiniz yasal hakları, ancak benzer bir markanın kullanıldığını veya tescil edildiğini öğrenmeniz durumunda kullanabilirsiniz.

Marka Bülten Takibi;

Kazançlı marka adları kopyalanır ve bu nedenle ticari marka izleme çok önemlidir.

Ticari markanızı düzenli olarak izlemezseniz, seyreltme adı verilen bir şeyle zamanla zayıflayabilir.

Bülten takibi, başkaları markanızı veya sizinkine çok benzeyen bir markayı artık ürünlerinize ve hizmetlerinize özgü olmayacak şekilde kullandığında gerçekleşir. Diğer bir deyişle, müşterileriniz ürün ve hizmetlerinizi markanızla ilişkilendiremez hale gelir. Bu olduğunda, başkaları ticari markanızı izinsiz kullanmaya başlayabilir.

Dahası, markanızı kullanmak isteyen biri, piyasayı yeterince denetlemediğiniz ve markanızın seyreltilmesine veya jenerik hale gelmesine izin verdiğiniz gerekçesiyle ticari markanızın iptal edilmesi için dilekçe verebilir.

Bunun sizin başınıza gelebileceğini düşünmüyorsanız, bunun muhtemelen duymuş olduğunuz bir dizi çok ünlü markanın başına geldiğini anlayın: Buzdolabı, Aspirin, Paten, Yürüyen Merdiven, Xerox ve Gazyağı.

Bir zamanlar bunların hepsi güçlü ticari markalardı, ancak seyreltme nedeniyle jenerik hale geldiler ve artık nispeten uygulanamaz hale geldiler.

Tescilli Markalar Dikkat
Ticari marka yasaları, ticari marka sahibinin pazar yerini ve TÜRK PATENT ve MARKA Ofisi  marka sicil kaydını denetlemesini gerektirir. Piyasayı denetlemezseniz ve ticari marka tescilinizi uygulatmazsanız, tescilinizdeki haklar zamanla daralarak uygulanamaz hale gelir.

Bu en kötü durum senaryosu olsa da, tescilli markaların sahip olduğu aynı veya benzer mal ve hizmetler için sizinkiyle aynı veya kafa karıştıracak şekilde benzer ticari markaları başka şirketlerin kullanmasına, tescil etmesine ve tescil ettirmesine izin vermemeniz son derece önemlidir. Sizinkine benzer markaların kullanılmasına ve tescil edilmesine ne kadar izin verirseniz ve işlem yapmak için ne kadar uzun süre beklerseniz, tescilli markanızı korumak o kadar  zorlaşacaktır.

Tescilli markanızı güvende tutan tek şey erken ve sürekli dikkattir.

Tescilli Marka takibi
Marka takibi, tescilli marka sahiplerine sağlanan ve Türk Patent ve Marka Kurumu marka veritabanını denetlemelerine ve birinin benzer bir marka için başvuruda bulunup bulunmadığını izlemelerine yardımcı olan bir hizmet türüdür. Kendi ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre özelleştirilebilir ve yapılandırılabilir ve markanızı korumak için size çeşitli seçenekler sunar.

Türk Patent incelemeyi yapan marka uzmanları oldukça yetenekli ve iyi niyetlidirler ancak diğer markalarla olası çakışmaları her zaman bildirmezler. Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık gibi bazı yargı bölgelerinde, Patent Ofisi benzer ticari markaları kontrol etmeyecek ve itiraz süresi boyunca itiraz etmeyi 3. taraflara bırakacaktır.

Bazı Patent Ofisleri (Kanada, ABD, Avustralya, Çin) benzer ticari markaları kontrol edecek ve yalnızca önceki dosyalanmış markalarınıza benzer olduklarını düşünürlerse yeni yapılan başvuruların kaydını muhtemelen reddedecek olsa da, sonunda markanız sizin kendi sorumluluğunuzdadır.

Bir  marka takibi size, kafa karıştırıcı derecede benzer bir marka başvurusuna itiraz veya iptal davası açma veya onlara bir ihtar ve vazgeçme mektubu göndererek ve daha önceki haklarınızı bildirerek benzer bir markaya itiraz üzerine askıya alma olanağı sağlar. Aynı zamanda, o ticari markanın tesciline karşı nihai olarak harcadığınız para ve zamanı da azaltır.

Bir rakip ticari markasını tescil ettirmede ne kadar ilerlerse, ticari marka tesciline karşı çıktığınızda veya iptal ettirmek için harekete geçtiğinizde o kadar fazla dirençle karşılaşacaksınız.

Tescilli Markanızı İzlemek İçin Yardıma mı ihtiyacınız var?
Tescilli markanızı kaydettirmek çok önemlidir ancak son adım değildir. Marka tescili,  marka bülten takibi ile desteklenmedikçe sadece bir kağıt parçasıdır.

Yüzlerce marka veri tabanı vardır ve birisinin markanızı veya kafa karıştırıcı derecede benzer bir  markayı siz bilginiz olmadan tescil ettirip kullanması mümkündür. Bu nedenle markanızı takip edecek birine ihtiyacınız var.

Markalarınızın tescili, marka koruma planının yalnızca bir parçasıdır. Başka hiç kimsenin kafa karıştıracak kadar benzer bir ticari markayı tescil ettirmeye çalışmadığından ve ardından tescilli markayı seyreltmeye zorlamadığından emin olmak için marka bülteni izlemek marka sahiplerine kalmıştır.

ASYA PATENT OFİSİ’NDEN marka bülten takibi hizmeti almayı düşünün

Sizinkine benzer  markaları dosyalayanların üstünde olmak için Karışıklık İzleme Hizmetimizi sipariş etmeyi düşünün . Her hafta, tüm yeni tescil edilmiş ticari markaları araştıracağız ve sizinkine kafa karıştıracak şekilde benzer herhangi bir markanın tescil edilip edilmediğini size bildireceğiz. Bu, başkalarının rakip markalarını kaydettirmesini önlemek için zamanında adımlar atmanıza olanak tanır.

Birçok durumda, ihlalde bulunan bir şirketin herhangi bir ihlal eylemine devam etmesini durdurmak için bir marka bültenine itiraz etmek yeterlidir.  Türkiye’de kayıtlı markaları izleyebiliyoruz. Tüm bir yıllık izlemenin maliyeti, ülke ve marka başına yalnızca 800 TL dir .

Marka Bülten Takibi  Hizmetimiz ile ilgileniyorsanız lütfen bize bildirin .

Asya Patent İletişim

Adres: Kocatepe Mah. Mega Center A-Blok No:1022 Bayrampaşa/ İSTANBUL

Mail: info@asyapatent.com.tr

Telefon: 0 212 640 90 39
0 212 640 90 59
0 545 640 90 39
0 532 250 07 41