Size bir telefon kadar yakınız
0 212 640 90 39
Dil Seçin
trende
Dil Seçin
trende

Patent Ofisi

29.10.2022
371 görüntülenme
Patent Ofisi

Patent Ofisi

Patent Ofisi 2006 yılından beri Asya Patent Ofisi olarak Yurt içi ve Yurt Dışı 4000 üzerinde müvekkilimize marka tescili, patent tescili, tasarım tescili ve barkod tescil işlemlerinde Türk Patent ve Marka Kurumun da yetkili Marka ve Patent Vekilleriyle hizmet vermekteyiz.

Yurt içi ve Yurt Dışında  marka başvurusu, patent başvurusu ve tasarım başvurusu işlemleri içim bizimle irtibata geçebilirsiniz.

En Kısa Zaman da ve En Doğru Şekilde

  • İsminizi
  • Logonuzu
  • Sloganınızı

Online Olarak Koruma altına alıp tescilliyor ve 10 yıl boyunca takibini yapıp taklitlere karşı tescilli markanızı koruyoruz.

 
Marka Nedir ?
 

Markanın Tanımı;
Sınai Mülkiye Kanunu 4. Madde  kapsamında, bir işaretin marka olabilmesi için 3 şartı sağlaması gerekmektedir. Bunlar;

(a) Bir işaret olmalı,

(b) Bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt etme yeteneğine soyut olarak sahip olmalı,

(c) Marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olmalıdır.

 
Marka tescil nedir ?
 

Marka tescil, işletmelerin kendi markaları hakkındaki tüm yasal haklarını koruma altına almasına denir. Marka tescili ile beraber sizden habersiz markanızın ismi veya logosu herhangi bir yerde kullanılamaz. Marka tescili yapıldıktan sonra marka sahipleri istedikleri şekilde markasını kullanabilir.

 
Marka Tescil Belgesi Nedir ?
 

Marka tescil edildikten sonra alınan marka tescil belgesi markanın korunması anlamını taşımaktadır.

 
Marka Tescil Başvurusu Sırasında Talep Edilen Bilgi ve Belgeler Nelerdir?
 

Marka tescil başvurusunun olumlu sonuçlanması için Türkiye Patent ve Marka Kurumu tarafından istenen bilgi ve belgelerin eksiksiz olarak verilmesi gerekir. Eksiksiz bir biçimde verilen belgeler sürecin olumlu bir şekilde ilerleyebilmesi açısından önemlidir. 

Bilgi ve belgelerle beraber kurum inceleme başlatıp markanıza ait tescil konusunda hüküm verir. İnceleme olumlu sonuçlandığı takdirde marka tescil belgesini elde edersiniz. Kurum tarafından istenen belgeler başvurunun yapılma türüne göre değişkenlik gösterir. Eğer yapılan başvuru bireysel ise istenen evrak ve bilgiler şunlardır:
Kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası
Markaya ait logo veya işaret gibi bir örnek
Marka tescil başvurusu için yapılan ödeme
Vekaletname

Bir diğer başvuru türü ise tüzel başvurudur. Bu başvuru türünde istenen belgeler ise şunlardır:
Vergi Levhası
Markaya ait logo veya işaret gibi bir örnek
Marka tescil başvurusu için yapılan ödeme

Bu belgelerin tamamının Türkiye Patent ve Marka Kurumu’na ulaştırılması marka tescil belgesine sahip olma şansınızı arttırır. Tescil belgesi kullanılmasa dahi kullanım zamanı işlemeye devam eder. 5 yıl boyunca herhangi bir şekilde kullanım yapılmayabilir. Ancak 5 yıl sonunda belgenin kullanılması gerekmektedir.