Size bir telefon kadar yakınız
0 212 640 90 39
Dil Seçin
trende
Dil Seçin
trende

Markasız çıkmam abi!

26.11.2015
8.119 görüntülenme

90’larda oynadıkları bir reklam filmiyle “Şapkasız çıkmam abi” repliğini hafızalarımıza yerleştiren Mazhar Fuat Özkan üçlüsü şimdi de “Markasız çıkmam abi” diyor.
90’larda “Şapkasız çıkmam abi” repliğini hafızalarımıza yerleştiren Mazhar Fuat Özkan üçlüsü şimdi de “Markasız çıkmam abi” diyor.
Mazhar, Fuat, Özkan’ın sembolü olan “MFÖ” adını kendisine marka yapmak isteyen bir girişimcinin başvurusu reddedilmişti. Bunun üzerine girişimci itiraz etmişti.

Markasız çıkmam abi!
Türk Patent Enstitüsü de “Yapılan incelemede M. Mazhar Alanson, A. Fuat Güner ve R. Özkan Uğur adlı sanatçılardan oluşan müzik grubunun, sanatçıların baş harflerinden müteşekkil “MFÖ” kısaltmasıyla toplumda herkes tarafından bilindiği; başvurunun, kapsadığı mal ve hizmetler bakımından “MFÖ” Grubu ile kolayca ilişkilendirilebileceği, tüketici/halk nezdinde sözkonusu sanatçılar tarafından veya onların izniyle piyasaya sunulan mallar/hizmetler sanılabileceği, dolayısıyla “MFÖ” Grubunun ününden haksız bir yarar sağlanabileceği tespit edildiğinden” diyerek itirazın kabulü ile başvurunun reddine karar vermişti.

MARKASIZ ÇIKMAYACAKLAR

90’larda oynadıkları bir reklam filmiyle “Şapkasız çıkmam abi” repliğini hafızalarımıza yerleştiren Mazhar Fuat Özkan üçlüsü şimdi de “Markasız çıkmam abi” diyor.

1966 yılından beri gönüllerde taht kuran Türkiye’nin en önemli ve köklü müzik grubu MFÖ, resmi marka olma yolunda ilk adımı attı. Pop müzik tarihinin simgesi MFÖ’nün üyeleri Mahmut Mazhar Alanson, Raif Özkan Uğur ve Aziz Fuat Güner, grubun simgesi MFÖ harflerinin tescil edilmesi için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurdu.

Bir patent firması sahibi Yavuz ve Tuğba Şekeral’ın verdiği bilgiye göre, ünlü grup 9., 38. ve 41. sınıflardan tescil talebinde bulundu. MFÖ’nün marka başvurusu yaptığı alanlar arasında radyo ve televizyon yayın hizmetleri, haberleşme hizmetleri (internet servisi sağlama hizmetleri dahil), haber ajansı hizmetleri, eğitim ve öğretim hizmetleri, spor, kültür ve eğlence hizmetleri, dergi, kitap, gazete yayımlama hizmetleri, haber muhabirliği, foto-muhabirliği hizmetleri yer alıyor.

Habertürk’ün haberine göre; grup, MFÖ adını yalnızca müzik, müzik ürünleri ve medya değil yine faaliyet alanlarıyla ilgili manyetik, optik veya pozlanmış film halinde kayıt taşıyıcılar, antenler, uydu antenleri, yükselticiler ve bunların parçaları gibi pek çok sektörde de marka tescil başvurusu yaptı.

KİMLER İSMİNİ TESCİL ETTİRMİŞTİ?

İsmini tescil ettiren ünlüler arasında Cem Yılmaz, Tarkan, Hülya Avşar, İvana Sert, Yılmaz Erdoğan, Seda Sayan, Mustafa Sandal, Mehmet Ali Erbil, Funda Arar, Beyazıt Öztürk, Keremcem, Gülben Ergen, Özcan Deniz, Mahsun Kırmızıgül, Mustafa Sandal, Kenan Doğulu, Paris Hilton, Shakira, Jennifer Lopez var.

Markasız